В останні вихідні лютого, дух української спільноти огорнув Алтамонте Спрінгс, Флорида, зібравши представників культури з різних міст Сполучених Штатів, а саме Клівленда, Чикаго, Маямі, Джексонвілю, Сарасоти, Орландо та багато інших, на фестивалі української культури та традицій Vatra. Цей значний захід, що виявився величезним культурним злетом артистів, музикантів, танцюристів, моделей та дизайнерів, став яскравим свідченням єдності та непохитного патріотизму. Під егідою благодійної організації “Ukrainian Project“, заснованою Василем Бойчуком, Миколою Гаврилюком та Роксоланою Цісик, у співпраці з “Chaikovskyi Productions” під керівництвом звукорежисера та головного продюсера Зенона Чайковського цей дводенний фестиваль став платформою для об’єднання, обміну досвідом і вшанування різнобарвності української культурної спадщини. 

Простір проведення заходу перетворився на жваве місце, де відвідувачі та гості могли глибше зануритися в українську культуру, переходячи від одного тенту до іншого, де мали можливість зустрітися із старими друзями, знайти нових однодумців та насолодитись багатством національних ремесел, як-от традиційними сувенірами, вишиванками, а також гастрономічними шедеврами: борщем, варениками, голубцями, маківником та іншими кулінарними делікатесами, що показували історію української душі через смак. Також особливу увагу приділили дітям. З цією метою було організовано дитячий куточок, де малеча змогла не лише цікаво провести час, а й зануритись у світ мистецтва через гру. 

Атмосфера, проникнута духом української культури, традицій та звичаїв, сприяла відвертим розмовам про актуальну ситуацію в Україні, особливо в контексті подій, що відбувалися два роки тому того ж самого дня. Особливо зворушливим моментом стало вшанування пам’яті тих, хто віддав життя у війні. Перший день фестивалю розпочався з хвилини мовчання, після чого троє священників провели молебень, виражаючи скорботу та підтримку. Другий день фестивалю відкрив нову сторінку з захопленням та гордістю, адже молоде покоління, діти з Катехитичної школи, виявили своє захоплення Лесею Українкою, декламуючи її поезії.  

Vatra також долучилася до глобальної української громади у проведенні Global Rally, спільно з “Українською правдою” та Світовим Конґресом Українців, що створили інтерактивну мапу StandWithUkraine. Ця мапа відзначала місця проведення акцій підтримки України по всьому світу 24 лютого, включаючи фестиваль Vatra, демонструючи глобальну солідарність із Україною. Гасло фестивалю, запропоноване активною учасницею Яриною Левицькою, “Нехай у ці дні весь світ буде з Україною та разом з нами!” стало закликом до єдності та підтримки, що підсилює значення і самого фестивалю Vatra. 

В ці дні, що стали справжнім святом української культури та творчості, Ярина Левицька зуміла організувати неперевершені покази від українських дизайнерів. Відзначившись ексклюзивними колекціями суконь до Першого Причастя для дівчаток віком 5-10 років від бренду Elza Fairy Dresses, ці творіння вражали своєю ніжністю та вишуканістю, ставши втіленням дитячих мрій про казку. Також увагу гостей привернули «Розписанки» від знаного бренду «RENym», які заслуговують на окрему похвалу. Витончено розмальовані водостійкими фарбами та розкішно оздоблені камінням, ці твори мистецтва представляли собою справжню скарбницю української традиції та новаторства. Неабияке захоплення викликав і показ творчого дуету мами та доньки сімʼї Левицьких під назвою «Надія Ангелів». Цей вихід символізував віру в Надію України на щасливе майбутнє, демонструючи щиру прив’язаність до національних цінностей. Особливим моментом фестивалю став показ українських традиційних костюмів, де учасники, одягнені у різнобарвні вишиванки, граційно дефілювали на сцені, даруючи глядачам відчуття глибокої зв’язку з коріннями та культурою. Кульмінацією фестивалю стало урочисте винесення короваю Яриною Левицькою, що стала яскравим уособленням гостинності, єдності, в постаті якої виражалася вся УКРАЇНА. 

Одною із найяскравіших частин програми фестивалю Vatra став виступ ансамблю Harmonia з Клівленду. Завдяки майстерній грі на музичних інструментах та чуттєвому виконанню українських пісень солісткою групи Beata Begeniova, вони змогли доторкнутися до сердець кожного присутнього. Harmonia представляє традиційну народну музику, яка охоплює територію від Дунаю до Карпат для аудиторії по всій Північній Америці… Окрім того, що учасники Harmonia є високопрофесійними виконавцями, вони також володіють навичками пояснювати музику та культуру – ансамбль однаково чудово виступав з концертною програмою, а також давав майстер-класи. Недаремно їх було названо «Музичною Перлиною».  

Концертна програма була надзвичайно насичена: від захоплюючих виступів Божени Кравченко, Наталії Браташ, Анастасії Міщенко, до чарівного співу вокального тріо «Вирій», тріо «Generation», дуету «Accent», а також гітаристів та співаків Євгена Шального, Максима Віблого, Alex Di Roma та бандуриста Івана Шміло. Особливу енергетику другому дню фестивалю надали виступи танцювальних колективів з Маямі «Ukrflo» та «Millenium», які запалили сцену жвавими українськими танцями. Ведучими  концертної програми було довірено надзвичайним майстрам своєї справи – Тетяні Воронцовій з Джексонвіля та Івану Шміло з Чикаго. Їхня здатність занурювати глядачів у культурні глибини України, вміння радіти та сумувати разом з усіма присутніми, організація аукціону та розважальних заходів зробили цей вечір незабутнім. 

Важливо відзначити, що всі виручені кошти з фестивалю Vatra будуть направлені на підтримку Збройних Сил України, що ще раз підкреслює важливість та значимість цього заходу не лише як культурного свята, але й як внеску в боротьбу за мир і свободу України. 

Фестиваль Vatra, що запам’ятався своєю яскравістю та масштабом, став можливим завдяки підтримці таких спонсорів та меценатів: Surety Bank, Dr. Volodymyr Chornyy, Florida Kidney and Hypertension Specialists Kidney disease prevention and treatment, SUMA Federal Credit Union, Sunil and Sue Tarneja, MainStreet Community Bank. 

Ярина Левицька
Фото надані автором